Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

NAGŁOŚNIENIE DLA RESTAURACJI

Nagłośnienie w tle jest niezwykle ważnym czynnikiem w tworzeniu odpowiedniej atmosfery w każdej restauracji, a sącząca się z głośników odpowiednio dobrana muzyka może odegrać ogromną rolę w tworzeniu tego pożądanego nastroju.

Warto jednak wiedzieć, że muzyka w restauracji może równie łatwo wprowadzić fantastyczną atmosferę, jak i całkowicie ją zepsuć. Może tak się stać za sprawą złej konfiguracji lub użycia sprzętu o niewłaściwej jakości. Dlatego też staranne planowanie i projektowanie układu musi być nieodłączną częścią każdej restauracyjnej instalacji audio.

Odpowiednio dobrany system audio emitujący muzykę w tle powinien zwiększać doznania kulinarne gości, dlatego – bazując na doświadczeniach naszych klientów, wśród których znajdują się zarówno małe knajpki, jak i duże, renomowane restauracje – nasz zespół stale pracuje nad konfigurowaniem takich rozwiązań, które będą bliskie nagłośnieniu idealnemu.

Zdjęcie restauracji, która potrzebuje nagłośnienia

SYSTEM NAGŁOŚNIENIA RESTAURACJI

W nowoczesnej restauracji możemy mieć do czynienia zarówno z cichymi i relaksującymi posiłkami w ciągu tygodnia, jak i z całkowicie inną, ożywioną atmosferą w weekendy. Wiele lokali, zwłaszcza w czasie sezonu turystycznego, oferuje gościom muzykę na żywo, występy DJ’ów, parkiety taneczny czy wieczory tematyczne.

Imprezy te mogą otworzyć restaurację na zupełnie nową perspektywę większych obrotów z prywatnych imprez i na klientów, którzy do tej pory mogli nie być w jej zasięgu. Świetna kuchnia i dobre jedzenie nie musi być jedyną atrakcją, a biznesowa wartość dobrej rozrywki to świetna okazja by restauracyjny biznes prosperował jeszcze lepiej.

Zainstalowany w lokalu system audio może być wielozadaniowy, zapewniając zarówno delikatną muzykę w tle (o niskim poziomie natężenia), jak i głośniki, które w razie potrzeby są w stanie zapewnić mocny wieczór w stylu barowym lub klubowym.

Można to osiągnąć na kilka sposobów, w zależności od wielkości restauracji, pożądanych wymagań wydajnościowych i – oczywiście – dostępnego budżetu.

SYSTEM DLA MUZYKI W TLE

Zacznijmy zatem od najpopularniejszych systemów dźwiękowych używanych w restauracjach. Dobrej jakości system do emitowania delikatnej muzyki w tle jest opłacalnym ulepszeniem każdej firmy zorientowanej na klienta i jego potrzeby.


Całkowita cisza zazwyczaj jest niewygodna i może powodować nerwowość gości, ponieważ ich prywatne rozmowy mogą być słyszane przez innych, zwłaszcza w bardziej kameralnych wnętrzach. Nawet najdelikatniejsza muzyka w powietrzu pomaga zmienić ten stan rzeczy, pozwalając Twoim klientom na właściwy relaks w swoim otoczeniu.

Aby zapewnić prostą i dyskretną instalację, seria wysokiej jakości głośników sufitowych może zapewnić duży zasięg, pozostając jednocześnie praktycznie niewidoczną. Zlicowana biała maskownica idealnie komponuje się z większością estetyki, a montaż na suficie oznacza szybki i prosty montaż.

Popularne liniowe systemy audio 100V stanowią doskonały wybór dla większości restauracji, ponieważ oferują najprostsze okablowanie do głośników, a jakość dźwięku jest optymalna przy codziennym użytkowaniu na stosunkowo niskim poziomie głośności. Instalacja typu DIY (zrób-to-sam) jest tutaj również w zasięgu każdej kompetentnej osoby z odrobiną umiejętności technicznych, co może oznaczać spore oszczędności oszczędności podczas remontu lub całkowitej renowacji lokalu.

Zestaw nagłośnienia sufitowego dla muzyki w tle
Wzmacniacze do nagłośnienia restauracji

JAKI WZMACNIACZ AUDIO DLA RESTAURACJI

Wzmacniacze instalacyjne, polecane przez nas w tych zastosowaniach, posiadają kilka wejść, aby umożliwić łatwe podłączenie odtwarzaczy CD i innych urządzeń liniowych. Wiele z nich zawiera również wbudowaną obsługę pendrive’ów na USB z plikami MP3 oraz będzie wyposażonych w połączenie Bluetooth do odtwarzania zapisanej muzyki z urządzenia mobilnego lub usług przesyłania strumieniowego z telefonu lub tabletu (typu Spotify, Apple Music czy radiowe stacje internetowe).


Podstawowe modele z pojedynczą regulacją głośności mogą jednocześnie regulować całą instalację, co jest idealne do małego pomieszczenia, w którym nie będzie potrzeby instalacji niczego bardziej skomplikowanego, do prostego odtwarzania muzyki.

Modele z wyjściem strefowym umożliwiają regulację poziomów głośności w wybranych obszarach, co daje możliwość ustawiania różnych poziomów głośności w różnych pomieszczeniach. Dla przykładu możemy ustawić głośniejszą muzykę w toalecie, nieco cichszą w sali głównej, w której znajdują się duże stoły dla rodzin z dziećmi czy większych grup, natomiast najniższy poziom głośności możemy ustawić dla sali, w której zlokalizowane są stoliki dla par – w celu utrzymania bardziej intymnej atmosfery.

Jedną z opcji jest skierowanie dźwięku z telewizorów (lub dekoderów telewizyjnych) do sufitowego systemu audio. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w restauracjach, które otwarte są w ciągu dnia jako bary i w których mogą być wyświetlane wydarzenia sportowe lub kanały muzyczne.

DŹWIĘK NA ŻYWO DLA RESTAURACJI

W przypadku tych lokali, w których regularnie gości muzyka na żywo lub odbywają się imprezy muzyczne, karaoke czy tańce, system muzyki w tle nie sprawdzi się. Będzie wymagał dodatkowego wspomagania.


Ta zasada dotyczy większości systemów audio w tle i nie jest ona wadą ich działania. Po prostu te rozwiązania nie są zaprojektowane z myślą o dużej głośności oraz nie zapewnią przede wszystkim odpowiednich basów, które z pewnością będą potrzebne podczas tych bardziej wymagających wydarzeń muzycznych.

W tego typu miejscach użycie profesjonalnego nagłośnienia PA będzie warunkiem koniecznym do zapewnienia warunków technicznych dla świetnie brzmiącego wydarzenia. Z zainstalowanym pasywnym lub aktywnym systemem kolumn głośnikowych, możesz pozwolić DJ-om lub muzykom na żywo na łatwe połączenie się z systemem za pomocą miksera audio.

Sam system może zawierać tylko kolumny satelitarne (tzw. górki), jeśli jest przeznaczony wyłącznie dla wokalistów, komików itp. Na wieczory z muzyką taneczną warto zastanowić się również nad dedykowanym subwooferem (kolumna niskotonowa), który pozwoli na otrzymanie prawdziwego, klubowego brzmienia.

Te większe systemy dźwiękowe mogą być całkowicie niezależne lub mogą być połączone jako część systemu strefowego, co pozwala na pełną integrację z głównym źródłem dźwięku w czasie, gdy nie ma wykonawcy.

Dj'ka przegląda płyty winylowe
Zdjęcie restauracji używającej nagłośnienia audio

INSTALACJA AUDIO DLA RESTAURACJI

Chociaż nie zawsze tak jest, z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym momentem, dla właściciela restauracji, na zainstalowanie nowego systemu nagłośnieniowego (lub zmodernizowanie dotychczas używanego) jest czas remontu lub rearanżacji wnętrza lokalu.


To idealny czas na ukrcie kabli w ścianach i sufitach, uruchomienie nowych punktów zasilania i tworzenie nowych przestrzeni, takich jak parkiety taneczne, a także zapewnia o wiele większy wybór i elastyczność, jeśli chodzi o dopasowanie głośników i okablowanie strefowe.

Wstępne planowanie i wstępny wybór sprzętu audio jest niezwykle ważny na tym wczesnym etapie, a nasza oferta sprzętowa to największy w Polsce wybór gotowych rozwiązań i zestawów, które można wykorzystać w nowoczesnej restauracji.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

JAKI SYSTEM MUZYCZNY JEST NAJLEPSZY DLA RESTAURACJI?

Istnieje wiele systemów muzyki w tle, które dobrze sprawdzają się w restauracjach i są odpowiednie dla wszystkich rozmiarów i budżetów. Do małego pomieszczenia, które wymaga jedynie odtwarzania muzyki, wystarczy kilka głośników i podstawowy wzmacniacz z pojedynczą regulacją głośności. Większe obszary będą wymagały większej liczby głośników w systemie 100V i ewentualnie wzmacniacza wielostrefowego do regulacji głośności w różnych obszarach. Możesz wybrać wzmacniacz wyposażony w Bluetooth i odtwarzacz MP3 z wejściami dla urządzeń takich jak telewizory – zwłaszcza jeśli tego typu sprzęt jest częso używany (np. oglądanie imprez sportowych w pubach, czy włączony non-stop kanał informacyjny).JAKIEGO RODZAJU GŁOŚNIKÓW POWINIENEM UŻYWAĆ W NAGŁOŚNIENIU W RESTAURACJI?

Rodzaj głośników używanych w systemie nagłośnienia restauracji będzie zależał od ustawień i preferencji w danym lokalu. Popularnym wyborem są wysokiej jakości głośniki sufitowe. Idealne zwłaszcza tam, gdzie mamy już sufit podwieszany. Zapewniają one szeroki zasięg audio i mają subtelne wykończenie. Innym wyborem są głośniki naścienne, które bardziej rzucają się w oczy, ale zapewniają także mocniejszy dźwięk przestrzenny i można je umieścić na idealnej wysokości, aby odtwarzać dźwięk.


 

JAK SKONFIGUROWAĆ KOMERCYJNY SYSTEM DŹWIĘKOWY?

Aby skonfigurować komercyjny system dźwiękowy, najpierw należy zamontować głośniki. Głośniki sufitowe wymagają wykonania okrągłego otworu w suficie za pomocą dostarczonego szablonu i zamocowania na miejscu. Kolumny naścienne są zwykle dostarczane z uchwytami montażowymi. Większość komercyjnych systemów korzysta z liniowego systemu audio 100V, co pozwala po prostu podłączyć głośniki do wzmacniacza w jednej linii, nie zważając na impedancję. Pozwala to na korzystanie z wielu głośników bez utraty jakości dźwięku i bez długich kabli – dzięki czemu taki system jest niezwykle elastyczny i nadaje się do bardzo wielu zastosowań


 

ILE GŁOŚNIKÓW UŻYWAĆ W NAGŁOŚNIENIU W RESTAURACJI?

Liczba głośników potrzebnych w nagłośnieniu restauracji będzie zależeć od wielkości i kształtu restauracji oraz pożądanych wymagań wydajnościowych. Zależy to również od tego, czy wybierzesz głośniki sufitowe, ścienne, czy też kombinację obu. Głośnik sufitowy nagłośni przeciętnie powierzchnię 20 metrów kwadratowych, podczas gdy dobrej jakości głośnik ścienny pokryłby ok. 40 metrów kwadratowych.


 

DLACZEGO UŻYWAĆ NAGŁOŚNIENIA W RESTAURACJI?

System nagłaśniający może pomóc w stworzeniu odpowiedniej atmosfery w restauracji, zachęcając klientów do relaksu i cieszenia się doznaniami kulinarnymi. Na przykład w ciągu tygodnia możesz stworzyć cichą, zrelaksowaną atmosferę, podczas gdy w weekend możesz wybrać bardziej żywy nastrój. Zainstalowanie wysokiej jakości nagłośnienia zapewnia wszechstronność, umożliwiając wykorzystanie go do różnych celów, m.in. muzyka w tle lub imprezy imprezowe.


 

CZY NALEŻY UŻYWAĆ GŁOŚNIKÓW PRZEWODOWYCH LUB BEZPRZEWODOWYCH W RESTAURACJI?

Głośniki Wi-Fi i Bluetooth umożliwiają bezprzewodowe sterowanie głośnikami i strumieniowe przesyłanie muzyki z urządzeń inteligentnych. Jednak w systemach komercyjnych i wielostrefowych lepiej jest mieć przewodowy system głośników, który łączy się z zewnętrznym wzmacniaczem. Zapewnia to opcje odtwarzania z dostępem do Internetu lub bez i pozwala na bezproblemową pracę niezależnie od ew. zakłóceń.


 

Głośnik instalacyjny dla restauracji
Logo nagłośnienie instalacyjne
pixel